MEAN WELL LRS-150-36 AC-DC Enclosed Power Supply 154.8W 36V
Download Datasheet
Manufacturer: MEAN WELL
Type: Enclosed Power Supplies
MEAN WELL LRS-150-36 AC-DC Enclosed Power Supply 154.8W 36V Features:
No Load power consumption <0.2W
Miniature size and 1U low profile
Protections: Short circuit/ Overload/ Over voltage.
Other features:
  • Universal AC Input/ Full range
  • Withstand 300VAC surge input for 5 second
  • High operating temperature up to 70°C
  • Cooling by free air convection
  • Copliance to IEC/EN 60335-1 (PD3) and IEC/EN61558-1, -2-16 for household appliances
  • Operating altitude up to 5000 meters
  • Withstand 5G vibration test
  • High efficiency, Long life and high reliability
  • LED indicatior for power on
  • 100% full load burn-in test
  • 3 years warranty
Wattage 154.8
Input Voltage 85~264 VAC, 120~373 VDC