MEAN WELL LED Driver HLG-240H-30B 240W 30V
Download Datasheet
MEAN WELL LED Driver HLG-240H-30B 240W 30V Features:
Built-in 3 in 1 dimming function (1~10VDC, PWM signal, or resistance)
IP67 design for indoor or outdoor installations
Protections: Short circuit / Over current / Over voltage / Over temperature
Other features:
  • Universal AC input (up to 305VAC) / Full range
  • High efficiency up to 95%
  • Output current adjustable through output cable or internal potentiometer
  • Cooling by free air convection
  • Suitable for LED lighting and street lighting applications
  • Meet 4KV surge immunity level (IEC61000-4-5)
  • Multiple models for choice:
  • Built-in active PFC function, PF>0.9 for 60% of load or higher
  • 5 years warranty
Wattage 240
Input Voltage 90~305VAC, 127~431VDC
Output Current 0~8.00
Output Voltage Options Single
DC output adjustment +/-6% rated output voltage