MEAN WELL WDR-240-48 DIN Rail Power Supply 240W 48V
Download Datasheet
Manufacturer: MEAN WELL
Type: DIN Rail Power Supplies
MEAN WELL WDR-240-48 DIN Rail Power Supply 240W 48V Features:
Single and two phase wide input range 180~550VAC
Built-in active PFC
Protections: Short circuit/ Overload/ Over voltage/ Over temperature
Other features:
  • Cooling by free air convection
  • Built-in constant current limiting circuit
  • Can be installed on DIN rail TS-35/7.5 or 15
  • UL508 (industrial control equipment) approved
  • EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
  • Built-in DC OK relay contact
  • 100% full load burn-in test
  • 3 years warranty
Wattage 240
Input Voltage 180~550VAC(single and two phase); 254~780VDC
Output Current 0~5.0
Output Voltage Options Single
DC output adjustment 48~55V